KTM Klub fórum

Magyarországi KTM-esek és KTM szimpatizánsok virtuális talákozóhelye...
Pontos idő: 2024 márc. 29, 8:53

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 451 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 9:23 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 9:39
Hozzászólások: 1545
Tartózkodási hely: Baranya - Pécs
A hozzászólásokat is érdemes végig olvasni


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 13:44 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
szabcsab írta:


Elolvastam cikket is, meg kommenteket is, de ez nemhogy nem változtat a véleményemen, hanem kissé még erősíti is azokat. :cry:
Javítsatok ki, ha nem jól gondolom, de:

Számomra (és akivel eddig élőszóban beszélgettem róla) a KTM szó jellemzően egy olyan motort juttat eszembe, amire ha felülök akkor olyan tereptúra élményben lehet részem, hogy tele lesz tőle a nadrágom.
Ebbe épp ugyanúgy beletartozik a supermoto is, mert azért egy rendesebb gumival azért az sem ijed meg a tereptől (csak épp azt illik tisztábban tartani, mint egy sárdagasztó motort).
Számomra a KTM neve összefonódik egy Adventure-el, egy LC4-el, egy EXC-vel és egy SX-el, egyszóval a terepmotorozással.
Bár nekem is volt már több gyorsaságim, úgy gondolom, a rongyrázó gépek jobban állnak a japánoknak, olaszoknak.
Vannak bizonyos keretek, amik felett nagyon nehéz átlépni, és a KTM most ezt feszegeti, és számomra kezd hiteltelenné válni ezzel.
Az alábbi néhány példával próbálom szemléltetni mire is gondolok:

Harley-Davidson: El tud valaki képzelni egy Harley superbike-ot? Egy Harley Quadot? Esetleg egy normális Harley krosszmotort?
Ugye nem?
Ha ilyet gyártanának, egyből elveszne mindaz, amit a Harley Davidson név jelent.

Másik példa: El tudna valaki képzelni egy KTM chopper-t?
Ugye nem?
...ez még morbid viccnek is rossz volna... nagyon rossz.

Én megértem, hogy kell a piac, kell a pénz, de viszont vallom, hogy ha valamiben még nem vagyunk a legjobbak, addig azt fejlesszük, és ne harácsoljunk.

Márpedig a KTM egyre inkább ebbe az irányba mutat.
X-Bow: Autót gyárt a KTM? ...tényleg morbid.
Képzeld csak el, hogy beállsz a tesco parkolóba, és az tömve van suzukikkal, opel astrákkal, és KTM autókkal.
Ezt szerintem nem kell kommentálni, próbálja meg mindenki megízlelni az ízét.

Valahogy (ha talán még nem is annyira) az RC8 is ide tartozik számomra.
Azon vitatkozni, hogy egy rizsrakéta miben tud többet, mint egy KTM... hát őszintén szánalmas, pláne ha még többszörösen igaz is.
Drága, piaci szükség szülte motornak tartom az RC8-ast is, és nem annak, aminek lennie kellene.

Ha tíz évvel ezelőtt valaki megkérdezett egy KTM tulajt, hogy milyen motorja van, és azt válaszolta, hogy KTM, nem volt több kérdés, általában ezzel mindent elmondott.
Ma ha azt mondom, egy KTM-em van, rögtön az a kérdés jön: "...és mennyire megbízható?".
Na, ez a szomorú.

Félek, hogy a KTM is Tesco gazdaságos tömegcikké fog előbb utóbb silányulni, ahol nem a minőség, hanem a mennyiség a döntő.
Javítsatok ki, ha nem jól gondolom...

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 15:27 
Offline
Titkár
Titkár
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 18:57
Hozzászólások: 3995
Tartózkodási hely: Gyál
pancel írta:
szabcsab írta:


Elolvastam cikket is, meg kommenteket is, de ez nemhogy nem változtat a véleményemen, hanem kissé még erősíti is azokat. :cry:
Javítsatok ki, ha nem jól gondolom, de:


Háthogy nagyjából egyetértek. Nekem fura az RC8, fura az SMT is. De persze nekem először az LC8 is fura volt. Engem csak inkább az zavar, hogy el vagyok hanyagolva. RC8 meg SMT az igen. Új kis Adventure meg lófaszka. Dehát mondjuk a piac diktál, és eddig úgy látszik a KTM jól lavírozik. Adott esetben ez nem mindig tetszik a régivágású KTM hívőknek, de ha egy elvesztett ügyfél helyett nyernek ötöt, akkor a cég jól járt. Ez nem egy ilyen romantikus dolog, de ez van.

_________________
Ha leszáll az est Sir Lancelot, Sir Galahad és én kirontunk a nyúlból...
ESEMÉNYNAPTÁR


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 15:54 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
xerxesz írta:
pancel írta:
szabcsab írta:


Elolvastam cikket is, meg kommenteket is, de ez nemhogy nem változtat a véleményemen, hanem kissé még erősíti is azokat. :cry:
Javítsatok ki, ha nem jól gondolom, de:


Háthogy nagyjából egyetértek... Dehát mondjuk a piac diktál, és eddig úgy látszik a KTM jól lavírozik. Adott esetben ez nem mindig tetszik a régivágású KTM hívőknek, de ha egy elvesztett ügyfél helyett nyernek ötöt, akkor a cég jól járt. Ez nem egy ilyen romantikus dolog, de ez van.


Teljesen jogos a három pont, igazad van xerx, de attól függetlenül, hogy nem tartom magam irigy embernek (Örülnék komolyan, ha mindenki átélhetné azt a feeling-et amit egy KTM nyújt), nyugtalanító érzés, hogy úgy járhat a KTM, mint eddig oly sok márka: a termékpaletta szélessége minőségi laposságot fog szülni.
...Az viszont tagadhatatlan, hogy mindig is a pénz volt az úr, most meg pláne, hogy recessziós időket élünk, és mindenkinek azt kell ennie, amit elé tesznek.
...csak szomorú dolog.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 17:44 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 19:38
Hozzászólások: 4915
Tartózkodási hely: Csepel City
pancel írta:
Vannak bizonyos keretek, amik felett nagyon nehéz átlépni, és a KTM most ezt feszegeti, és számomra kezd hiteltelenné válni ezzel.
Az alábbi néhány példával próbálom szemléltetni mire is gondolok:

Harley-Davidson: El tud valaki képzelni egy Harley superbike-ot?



OFF
Volt, aki el tudott, sőt, meg is csinálta :!:
Kép
Link

Egyébként a Harley a tengerentúlon mindig is erősen jelen volt a versenysportban (mondjuk jellemzően itthon jóformán ismeretlen ágakban mint pl. dirt/flat track, hillclimb), szóval az, hogy itthon mindenki a krómtemetőkkel azonosítja a márkát, az nem más mint tudatlanság. Egyébként gyártottak terepmotort is katonai megrendelésre video.
ON

Amúgy nagyjából egyetértek...

_________________
Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 20:37 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
gencsydani írta:
pancel írta:
Vannak bizonyos keretek, amik felett nagyon nehéz átlépni, és a KTM most ezt feszegeti, és számomra kezd hiteltelenné válni ezzel.
Az alábbi néhány példával próbálom szemléltetni mire is gondolok:

Harley-Davidson: El tud valaki képzelni egy Harley superbike-ot?



OFF
Volt, aki el tudott, sőt, meg is csinálta :!:
Kép
Link

Egyébként a Harley a tengerentúlon mindig is erősen jelen volt a versenysportban (mondjuk jellemzően itthon jóformán ismeretlen ágakban mint pl. dirt/flat track, hillclimb), szóval az, hogy itthon mindenki a krómtemetőkkel azonosítja a márkát, az nem más mint tudatlanság. Egyébként gyártottak terepmotort is katonai megrendelésre video.
ON

Amúgy nagyjából egyetértek...


Ez a superbike????

...még lánc sincs rajta, teeeee... :evil:

De most komolyan: A Harley attól Harley, mert "HARLEY", a KTM meg attól KTM, mert "KTM"...
Mi lesz ha tényleg lesz KTM chopper is?

...már félek előre tőle...

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 20:44 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 19:38
Hozzászólások: 4915
Tartózkodási hely: Csepel City
pancel írta:
De most komolyan: A Harley attól Harley, mert "HARLEY", a KTM meg attól KTM, mert "KTM"...
Mi lesz ha tényleg lesz KTM chopper is?

...már félek előre tőle...

Üdv,

pancel


Mér, a béjemvé is csinált criusert...mondjuk amennyire tudom nem is lett valami bazinagy siker....

_________________
Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 21:04 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
gencsydani írta:
pancel írta:
De most komolyan: A Harley attól Harley, mert "HARLEY", a KTM meg attól KTM, mert "KTM"...
Mi lesz ha tényleg lesz KTM chopper is?

...már félek előre tőle...

Üdv,

pancel


Mér, a béjemvé is csinált criusert...mondjuk amennyire tudom nem is lett valami bazinagy siker....


Nincs Isten....
Nesze, éld át életed első igazi nagy sokkját:

Kép

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 21:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2007 okt. 29, 20:38
Hozzászólások: 844
Tartózkodási hely: Budapest
pancel írta:
gencsydani írta:
pancel írta:
De most komolyan: A Harley attól Harley, mert "HARLEY", a KTM meg attól KTM, mert "KTM"...
Mi lesz ha tényleg lesz KTM chopper is?

...már félek előre tőle...

Üdv,

pancel


Mér, a béjemvé is csinált criusert...mondjuk amennyire tudom nem is lett valami bazinagy siker....


Nincs Isten....
Nesze, éld át életed első igazi nagy sokkját:
óriási siker az, csak nincs mindenkinek 5 millája meg még, több 1 motorra , ugyanígy az rc 8as- ra se lesz.. ezért nem kell rettegnünk talán hogy a tesco parkolóban ktm ek hada fog állni , meg amúgy se érdemes szem elől veszteni ilyen helyen 1 ktm -et mert véletlen lába kél ha leveszed róla a szemed néhány másodpercre

Kép

Üdv,

pancel
:shock:

_________________
SXC 625


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Képek a Milánói EICMA Motor Show-ról
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 09, 21:33 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
EICMA Motor Show, Milano

Kép
KTM RC8R




Kép
KTM 990 SM T




Kép
KTM 990 SM R




Kép
KTM Adventure 990 R




Kép
KTM Adventure 990 R újdonsága, a nyomógombos tárolórekesz.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: A BMW terepen is harcol
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 16, 18:50 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Sziasztok!

Bár nem KTM-es hír, valahogy mégis úgy érzem, érdekes olvasnivaló lehet...

A BMW terepen is harcol


Forrás: Totalbike Online


Kép

A következő évi Enduro Világbajnokságon (WEC) új emberekkel erősít a BMW. David Knight és Juha Salminen már voltak enduro világbajnokok és kétszeres győztesei az Amerikai cross country sorozatnak is. A harmadik, háromszoros Enduro 3 ezüstérmes Marko Tarkkala az egyik legünnepeltebb fiatal tehetsége a WEC-nek, minden esélye megvan arra, hogy beírja nevét a finn enduro világbajnokok közé.

A BMW jövőre az Enduro Világbajnokság mellett az Cross Country Európa-bajnokságra is komolyan készül. Andreas Lettenbichler és Gerhard Forster nem lesznek könnyű helyzetben, minden erejükre szükség lesz, főleg az extrém enduro versenyeken.

Kép

Berti Hauser, a BMW Motorrad Motorsport igazgatója elmondta: „Megtiszteltetés számunkra, hogy David, Juha és Marko csatlakoztak hozzánk. Úgy gondolom, hogy ilyen erős felállással és egy olyan motorral, mint a G 450 X élvezetes és sikeres szezon elé nézünk. Volt szerencsém személyesen látni, hogyan versenyeznek ezek a pilóták, és mindegyikük hoz majd valami egyedit a csapatba. A célunk természetesen a győzelem.”

David Knight: „A sikerhez hinni kell abban, hogy a gép és a csapat is a legjobbat nyújtja. Új emberekkel dolgozni és új motorral versenyezni nagy kihívás számomra. A WEC-be való visszatérésem motivál, és tudom: idén akár nyerhetek is.”

Kép

Juha Salminen: „Szerintem mindenki láthatja a BMW elhivatottságát. Amit a mérnökök az elmúlt két évben véghezvittek, az fantasztikus teljesítmény. Annak ellenére, hogy a gyár igazán nagy múltú, az enduro csapata viszonylag fiatal. Szerencsére nyitottak az ötleteimre – amelyekkel remélhetőleg a legjobbat tudom kihozni magamból. Izgalmas évad lesz ez.”

Marko Tarkkala: „Már nagyon várom a következő szezont. Mindig élvezet új csapatban vagy új motorral dolgozni. A G 450 X már megmutatta, mire képes, alig várom, hogy versenyezzek rajta.”

Peter Müller: (Alelnök – Fejlesztés osztály): „Nagyon sokat tanultunk 2008-ban, sikerült a motort is fejlesztenünk. Célkitűzésünk a dobogós helyezés volt, amit el is értünk. Hisszük, hogy 2009-ben a BMW lesz a WEC egyik legerősebb csapata.”

A végső döntést, hogy Anders Eriksson, Jeff Goblet, Simo Kirssi és a csapat új tagjai milyen versenyeken és osztályokban szerepelnek majd a jövő év során, a BMW Motorrad Motorsport hivatalosan a következő hetekben hirdeti majd ki.

Kép

A 2009-es Enduro Világbajnokság versenydátumai

1. forduló – Portugália, Penafiel, március 21-22.
2. forduló – Spanyolország, Igualada, március 28-29.
3. forduló – Olaszország, Iglesias, április 18-19.
4. forduló – Finnország, Riihimaki, Június 13-14.
5. forduló – Szlovákia, Púchov, Június 20-21.
6. forduló – Mexikó, Valle del Bravo, Július 18-19.
7. forduló – Görögország, Serres, Augusztus 29-30.
8. forduló – Franciaország, St Flour, Szeptember 12-13.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: KTM 2009-es PowerParts katalógusa
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 18, 21:03 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Nem csak narancsszínben

Forrás: TOTALBIKE

Kép

A jövő évi modellek után megjelent a KTM 2009-es PowerParts katalógusa is. Olyan versenyeken kipróbált és bevált kiegészítőket tartalmaz, mellyel a motorok egyedivé tehetők és testre szabhatók.

Kép

Természetesen nem csak terep és utcai gépekre kapható a sok díszítő- és tuningelem, hanem a 2009-es PowerWear katalógusban a motoros is megtalálja a felhúzni valót. A dudlitól a bőrruháig ott van minden - Mattighofenben alaposan felkészültek a következő szezonra.

Kép

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 nov. 26, 19:23 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
http://www.motorinfo.hu/news_new.php?nid=7785&cat=&mid=1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 01, 22:38 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 9:39
Hozzászólások: 1545
Tartózkodási hely: Baranya - Pécs
http://totalbike.hu/hirek/ktm2009


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Beringer belső
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 06, 0:29 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Beringer belső

Forrás:TOTALBIKE


Kép

A Beringer bemutatta a legújabb IBS (Inboard Breaking System) fékrendszerét, amelynek különlegessége, hogy a tárcsa nem külsőleg van a kerékagyra szerelve, hanem a repülőgépekhez hasonlatosan belülről, védetten kerül a kerékre.

Kép

A gyártó leginkább supermotókra szánja fejlesztését, oda, ahol a gyakori balesetek miatt könnyebben sérül a tárcsafék. Így nem csak az anyagiakon lehet spórolni, a Beringer nyilatkozata szerint az erőn is: háromszor kisebb giroszkopikus erővel számolhatunk, ami a hirtelen irányváltásokat és a szlalomszerű mozgást segíti. Az egyenesfutásnak feltehetőleg kevésbé tesznek jót a megváltozott arányok, de a gyár nem is a szupersportokat célozta meg.

Kép

A hűtés miatt sem kell aggódni, a levegő beáramlása ideális a külső-belső légcseréhez. Az ok, amiért elsősorban aszfaltra ajánlják, az a szennyeződés veszélye: enduro és krossz felhasználásnál a belső tisztulás nem lenne elégséges. A kompakt mérete és zárt formája miatt a supermotókon túl még egy piaca lehet a berendezésnek - a customok világában, a motorépítők között is sikerre számíthat.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 16, 19:07 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
http://totalcar.hu/magazin/hirek/?main:2008.12.16&371960


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Indoausztria
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 18, 16:33 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Indoausztria

Forrás: TOTALBIKE Online

Kép

Az indiai székhelyű Bajaj Auto az eredeti tervek szerint tovább növelte részesedését az osztrák KTM gyárban. Először 14,5% volt birtokukban, majd ezt növelték 20,9%-ra. A friss hírek szerint az ázsiaiak nem törődnek a válsággal, és nem léptek vissza a tovább vásárolgatástól – immár 25,86% a részesedésük.

Számos rajongója a KTM-nek szomorúan sóhajt fel, ha az indiaiak terjeszkedését meghallja. Azonban szándékuk, hogy akár többségi tulajdont szerezzenek a mattighofeni székhelyű vállaltban, sokkal pozitívabb, mint ahogy elsőre hangzik. A befektetett pénz biztosítja a Gazdasági Világválság 2.0 túlélését, másrészt a megnyíló piacok a jövőre nézve is létbiztonságot szavatolnak. A Bajaj-dzsal közös projektjük, amelynek keretében 125-250 köbcentis motort fejlesztenek és gyártanak majd az ázsiai Pune városában, nem áll meg, sőt akár kiegészülhet KTM SUV és városi négykerekűk gyártásával is.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 19, 19:16 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 9:39
Hozzászólások: 1545
Tartózkodási hely: Baranya - Pécs
Zsembery Barna meggyógyúlt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Teszt: KTM 690 SMC 2008
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 20, 10:27 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Teszt: KTM 690 SMC 2008

Bruce Lee hárfája

Forrás: TOTALCAR Online - Zirig Árpád

2008. december 20., szombat 1:30

A vezérlőelektronika rejtett kapcsolóját a legvadabb fokozatra tekertem, felhúztam a kesztyűt, és megigazítottam a térdvédőmet. Az egyhengeres ereje úgy csapott mellbe, mint Bruce Lee rettegett egyhüvelykes ütése – nem haltam meg, de megszakadt a tér, és hurok került az időre: a KTM 690 SMC a motorozás ismeretlen dimenzióját mutatta meg.

Kép
Kemények, mint a fal

2007-ben jelent meg a 690 SM, a pelikánarcával is szuperszexi supermoto. Nem volt igazán szép, de részletei kívánatossá tették. Legnagyobb vonzereje a blokknak volt: ebben debütált a 645 köbcentis, új generációs LC4-es. Egy évet kellett várni, hogy megjöjjön a banda többi tagja, 2008-ra a KTM bemutatta a 690 DUKE-ot, az Endurót és az SMC 690-et. Kicsit egyformák, csak apu és anyu génjei keverednek más-más arányban: az egyik keményvonalas hard enduro, a másik a kanyargós országutak hercege, a harmadik meg szemtelenül mókás, de agyonedzett harcos - tud viccelni is, de inkább csak mosolyogva lesújt.

Kép
Egy KTM, aminek nincsen madárarca

SMC, vagyis Supermoto Competition. Ereje hatvanhárom lóé, ez mozgat 140 kilogrammot. Jelentem, nincs semmi gond, megy, gyorsul, száguld. Aztán bedől, kanyarodik, molekulái párhuzamba állnak az aszfalttal. A végén lassít, fékez, és egy pillanat alatt úgy áll meg, hogy az idő tehetetlenül elszáguld mellette. A kanyarok után bátran le lehet venni a sisakot és megvárni, hogy a szétzilált tér-idő kontinuum újra összeállhasson.

Kép
A motor csak 645 köbcenti

Hol van már a nyaktól hátrafutó cső és az alulra meginduló másik? Nem találkoznak már a központi rugós tag végtelenjében, hogy önmagukat váznak nevezzék: a 690 SMC is térhálós króm-molibdén hídvázra épült, ami könnyű és kialakításánál fogva merev. Hatvanhárom fokos villaszöge biztosítja a fordulékonyságot, minden egyes hegesztésen és csődarabon érezni a célt: tempó, kanyar, tempó és még egy kanyar. A hátsó váznyúlvány önhordó elem, magába foglalja az üzemanyagtartályt. Nincsenek vaskos részletek, ha nem lenne rajta a széles, kónuszos Renthal kormány, olyan slank lenne, mint egy bicikli. Egy bicikli, amit a sátán teker helyettünk.

Kép
A megszokott KTM műszeregység - néha sajnos megzavarodik

A blokk erős. Természetesen, mint minden egyhengeres, alul rángat és csapdos, de aztán elsimul, és ahogy nő a fordulat, úgy ront egyre jobban előre. Pont két lóerővel gyengébb, mint a Duke, de alacsonyabb tömege miatt erősebbnek hat. Azzal, hogy az ülés alatti kapcsolót babráljuk, tényleg érezhető karakterváltozást tapasztalhatunk meg: mintha a tudathasadt elme rétegei között piszkálnánk.

Kép
Plusz egy betű, C-vitamin

Ahhoz, hogy nyugodtan guruljunk, hatalmas önmérséklet szükséges. Olyanná válik, mint egy kíméletlenül kifeszített hárfa, 3500-as fordulatig csak remeg benne az energia. Annak a hangszernek az élettartama maximum ötven év – utána nyer a feszültség és győz az erő. Ennyi esztendőt már senki sem néz ki egy sportra kihegyezett supermotóból, de a hang és majdnem elpattanás kéje ott van.

A nullást ne háborgassuk, ezt a harmadik világ sportkörülményeire szabták – állítólag ilyenkor a 80-as oktánszámú benzint sem köpi vissza. Ami játszik, az a gyári beállítás, ez a hármas szám alatt található. Hiába a kettes az izomfokozat, sokkal élvezetesebb alapbeállításon közlekedni. Igaz, akkor elmarad a négyezer feletti deathpunch, a hátsó gumi sem kaszál kigyorsítás közben a kanyarban. Kevésbé tapasztaltaknak ideális a kettes, nem gyönge az: óvatoskodni ott az egyes. Barátkozni, esőben motorozni tökéletes, lassabban rebben a pillangószelep, jól sikerült lobotómia; körülbelül harminc százalékot vesz vissza a 63 lóerőből.

Kép
Minden motorra ilyen féket!

Meglepő, de 275/265 milliméterével az aszfaltra szánt supermotónak hosszabb a rugóútja, mint hard enduro testvérének. A villa teljesen állítható WP, gyári beállítása is nagyon jól sikerült, sem az úthibák, sem a sebesség nem hozza zavarba. A féktárcsa 320 milliméteres, mögé rögzítették radiálisan a négydugattyús Brembo féket. Sokkal nehezebb motorokat is megfékezne, ez a 140 kilócska csak könnyű torna. Adagolhatósága legendás, ahogy az ujj izmai húzódnak, úgy vész el a sebesség. Aki legénykedne, az teljes biztonsággal integethet a küllős, 17-es hátsó kerékkel, aki meg csak ártatlanul fékezne a kanyar előtt, talál bőven tartalékot az óriási ívre döntés előtt.

Kép
Minden motorra ilyen féket!

A vékony ülésen könnyű oldalra csusszanni, a széles kormány pontos irányítást engedélyez. A Pirelli Dragon Supercorsa Pro tapadása és a feszes futómű nagyon sokat enged – utcai sportmotorról átülve minden addigi élmény lomhának és kopottnak tűnik – a gumik málló fala és a gyorsan fogyó üzemanyag a rendeltetésszerű használat bizonyítékai.

A legjobb, amit tehetünk, hogy gyöngyökként fűzzük egymásra a kanyarokat. A hirtelen szűkülő íveken ugyanolyan semlegesen viselkedik, mint a nagy tempójú mély borításokban. Amihez kevés lenne az ereje, azt megoldja futóműből. Kontrolláltsága a KTM háztájiban is a legjobb – a sima pelikánarcú 690 SM ehhez képest kelletlenül guruló emlék csupán. Egyenesfutása a tizenhetes kerekek miatt nem a legjobb, de könyörgöm: saját magát taszítja pokolra, aki ezzel egyenesen motorozik.

Kép
Az agresszív használatot megjegyzi

A váltó hatfokozatú, gyorsan kapcsolható. Csúszókuplung dolgozik a deviáns viselkedés ellen, azonban érezni, hogy a tesztmotornak már többen keresgették a határait. A gumiégetés meg az egykerekezés nem tűnt el nyomtalanul – a kuplung mindent megjegyez, és nem titkolja sérelmeit.

A fogyasztás normál utazótempóban hat liter környékén mozgott, de ez tényleg nem az a gép, ami a normalitás szűkös dimenzióját elviseli. A békés országúti cirkálás maga a kín, a KTM 690 SMC ülése meg a kínpad hozzá. Nem túrára készült, nem hazudja félvilágnyi kirándulások hamis ígéretét. Pakolni nem lehet, zsibbasztja a csuklót és sajdítja a csontokat. Város és szerpentin, ennyi.

Kép
Narancsszínű részletekkel mindenhol

Az SMC legnagyobb előnye, hogy nem próbál univerzális lenni. Nem nyugszik meg, szelídségében is fenyegető, hátborzongatóan izgalmas élménymotor. Ennek ára van, két és fél regadózott millió. Nem kevés, de célszerszámot sem a piaci árustól vásárolunk. Babapúderré szaggatja a dimenziót – ha nem vágyunk másra, mint adrenalint izzadó kanyargásra, minden grammja megéri az árát.

Kép
A villa minden irányban állítható


Műszaki adatok:

Motor: egyhengeres, vízhűtéses, négyütemű, négyszelepes OHC. Száraz karteres olajozás, Keihin elektromos benzinbefecskendező 46 mm torokátmérővel, motormenedzsment, katalizátor

Hengerűrtartalom: 654 cm3

Sűrítési arány: 11,8 : 1

Furat x löket: 102 x 80 mm

Max. teljesítmény: 63 LE (46 kW) 7500/min-nál

Max. forgatónyomaték: 64 Nm 6000 /min-nál

Váltó: Primer hajtás fogaskerekekkel, mechanikus, többtárcsás, olajfürdős tengelykapcsoló, hatfokozatú váltó, láncos szekunder hajtás.

Váz: Térhálós hídváz, önhordó fröccsöntött váznyúlvány/tankkal

Futómű elöl: Felfordított WP teleszkópvilla 48 mm belsőcső átmérővel

Futómű hátul: Alumíniumöntvény lengővilla, himbarendszerres központi WP rugóstag

Villaszög: 63 fok

Tengelytáv: 1480 mm

Fékek elöl: 320 mm-es tárcsafék, radiálisan rögzített, négydugattyús Brembo féknyereg

Fékek hátul: 240 mm-es tárcsafék egydugattyús Brembo féknyereg

Gumik elöl / gumik hátul: 120/70 ZR 17 - 160/60 ZR 17

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 20, 11:02 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Az eredeti cikket egy hozzászólással lejjebb olvashatod

Gyorsan kommentálnám még a cikket - annyi idő még van a reggeliidőből.

Ezt az ürgét több okból is úgy rúgnám valagba, hogy a haja leégjen... miért?

- Mert ha jó is a motor, akkor is ez a keményen marketinges duma elveszi az ember kedvét a motortól, és gyanússá teszi, miért is kell ennyire dicsérni.
Tisztára, mint a viccben a cigány lova....

- Ha motoros újságíró vagyok, akkor veszem a fáradságot, és vagy veszek magamnak egy motoros ruhát (akár olcsóbbat is), vagy pedig kérek kölcsön addig, amíg fényképezkedünk.
A Lehető legotrombább dolog cipőben, kék pulcsiban visszaköszönni szakértőként motoron egy olyan cikkben, ahol ez kifejezetten tiltott, és pláne egy olyan médiában, ahol a biztonságos motorozást kell sulykolni.
Tiszta sor, hogy aki KTM-et vesz, az jó értelemben véve picit nem normális, de hogy ennyire?

Kép
Szerinted? :? ...mint egy elmeháborodott...

- A képanyag tetszik, ügyes a fotós.

- Ennyi hasonlat talán még az Értelmező Kéziszótárban sincs, basszus.

- Ha már azt dicsérem, mennyire kanyarvadász és mennyire bújt bele az ördög, akkor ne egy parkolóban készült kép legyen az egyetlen, ami menet közben készült, mert az annyira gáz.
Értem, hogy ott nagyokat lehet szlalomozni, meg fékezni, de talán érdemes lenne némileg bővíteni azokat a távlatokat.

________________________________________________

Távol álljon tőlem, hogy fikázzam más munkáját, de sajnos még nálam is - aki azért picit lehet elfogult a márkával szemben - kiverte a biztosítékot.
Értékelem a benne rejlő munkát, az igyekezetet és az összeszedettséget, de ha nem tudok a kezem alól rendes munkát kiadni, inkább neki sem állok.
Semmi bajom Árpáddal, szerintem nagyon jó novellaíró lenne (ami legalább ennyire fontos és nemes hivatás), de szerintem ezt a motoros újságírósdit meg kellene azoknak hagyni, akik értenek hozzá.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 dec. 20, 21:01 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 19, 9:00
Hozzászólások: 651
Tartózkodási hely: Budapest
mint mar irtam hihetetlen
buta bukó (mindig ez)
vedofelszereles merre?!
amiket ír full kamu mert nem tud ennyire menni h kideritse melyik kanyarban milyen és miert
szal rémes.... :(

_________________
'07 KTM 450 SMR, '99 Suzuki Street Magic, '96 Kawasaki ZXR400


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Hosszútávú tudatmódosító
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 05, 11:11 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Hosszútávú tudatmódosító

Forrás: TOTALBIKE Online

Kép

A holland E.V.A. mindent megtesz, hogy a hagyományos motorosokat kiakassza: T800 CDI Track nevű modelljük egyesíti mindazt, amit a legtöbb motoros elutasítana: dízel, automata, turbós és ha a vevő úgy kéri, 2WD hajtásképletű.

Kép

17500 euróba, mintegy 4,65 millió forintba kerül ez a túraenduró. Ennyi pénzért teljesen állítható WP futóművet és Smart kisautóból származó, 800 köbcentis dízelmotort kapunk. A háromhengeres blokkra közteslevegő-hűtővel felszerelt turbófeltöltő került. A teljesítménye nem eget rengető, de az 50 lóerőért kárpótol a 130 Nm-es nyomaték – ez már 1800-as fordulattól a vezető rendelkezésére áll. A motor erejét kardántengely viszi a hátsó kerékre.

A megszokott manuális váltót egy CVT automata helyettesíti. Kímélő, 90 km/h-s tempónál a fogyasztás mindössze 2,1 liter, de ha kihajtjuk a maximális 175-ös végsebességet, akkor is csak 4,2 liter gázolajat kér. Az sem gond, ha nem áll rendelkezésre a legjobb minőség, hisz biodízellel vagy 100% növényi alapú olajjal is beéri.

Hosszú távon utazók számára kedvező hír, hogy alumínium kofferek is rendelhetőek, ám az extrák száma itt nem ér véget: ABS és hidraulikus elsőkerékhajtás is kérhető a Trackhez. A térhálós, króm-molibdén vázú motor száraz tömege 199 kg. Az első kétszázötven példány már készül az ultrechti üzemben, egyelőre kétféle, alu és matt fekete színben.

Alacsony fogyasztás, sivatagba való 2x2 hajtás és komoly túrakofferek: akár ideális világjáró gép lehetne, hisz minden kolbászsütőnél tankolhatunk bele – talán a CVT helyett nem ártana egy manuális váltó a régivágású motorosoknak.

Kép

A cikkhez tartozó video ITT tekinthető meg.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 08, 10:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2007 jún. 27, 14:12
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Kecskemét
http://onroad.hu/motor/hirek/1397/

Szenzációs színösszeállítás!

Szabcsab!

Nem veszel egyet Zsúnak?
:-))))

_________________
Sherco 5.1 i


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 08, 18:37 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 9:39
Hozzászólások: 1545
Tartózkodási hely: Baranya - Pécs
Sanyi írta:
http://onroad.hu/motor/hirek/1397/

Szenzációs színösszeállítás!

Szabcsab!

Nem veszel egyet Zsúnak?
:-))))


Saaaaaanyiiii!

"Egy újszülöttnek minden vicc új", ez már egy rég lerágott csont :tease:
Egyébként pont a Zsúúú van a fotón :^o

_________________
Kép
Motoron öt perc alatt többet élsz, mint néhány ember egész életében!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 09, 10:30 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
Igyekszem nem nagyon fikázni a dolgokat, de ezek már tényleg magas fokon művelik a motoros ruházat népszerűsítését:
http://totalbike.hu/tesztek/telepizsivan #-o


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 09, 12:11 
Offline
Titkár
Titkár
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 18:57
Hozzászólások: 3995
Tartózkodási hely: Gyál
faki írta:
Igyekszem nem nagyon fikázni a dolgokat, de ezek már tényleg magas fokon művelik a motoros ruházat népszerűsítését:
http://totalbike.hu/tesztek/telepizsivan #-o


Elég szomorú :evil:

_________________
Ha leszáll az est Sir Lancelot, Sir Galahad és én kirontunk a nyúlból...
ESEMÉNYNAPTÁR


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 10, 1:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 19, 9:00
Hozzászólások: 651
Tartózkodási hely: Budapest
mar ideztem indexen en is, botranyos
de legalabb vmi jo stilusu, nem egy szakadt, koszos trottyos farmerben, felcipoben, nagymotoron!

hanem meg mint a regi superbike kaszkadorok h latszott ott a csizma, terdvedo a gatya alatt, meg egy bőrjako

_________________
'07 KTM 450 SMR, '99 Suzuki Street Magic, '96 Kawasaki ZXR400


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 11, 12:35 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
KTM X-Bow és 1190 RC8 - Két hajtás egy tőről

Forrás: Motorrevü Online

Írta: Ralf Schneider
Fotó: Rossen Gargolov

Mindkettő a KTM terméke, és mindkettőre egyformán vonatkoznak a fizika törvényszerűségei. Ennek ellenére mind az X-Bow sportkocsi, mind a 1190 RC8 sportmotor a maga sajátos módján értelmezi a gyorsaság fogalmát.

Éppen a Hockeinheimring célegyenesében száguld a narancssárga-fekete színű roadster. Látszólag nagy a sebessége, ám ahhoz a szintén narancs-fekete köntösbe bújtatott motorhoz képest, amely másodpercekkel korábban hajtott el ugyanitt, látványosan lassúnak tűnik. Akárhogy is, ideje lenne fékeznie. Mi lesz már, jön a kanyar! Te jó ég, most aztán lesz nagy csattanás!

Kép

Szerencsére elmarad a rémisztő hanghatás. Mielőtt még elérné az ívet a kocsi, és elsüvít előttünk, halljuk, hogy olyan hangot gerjesztenek légterelő szárnyai, spoilerei és diffúzora, mint amikor beszívja a porszívó a padlón felejtett zoknit. Aztán pár pillanattal később megszólalnak a féktárcsái, és felsírnak a gumijai, majd a rázókövek felé sodródva beleveti magát a Nordkurvébe. Később, amikor megnéztük az adatrögzítő berendezés feljegyzéseit, láttuk, hogy a pályának ezen a pontján 11,5 m/s2 értékű lassulást produkált, szemben a kétkerekű RC8-cal, amely jellegéből adódóan csak 9,3 m/s2-tel fékezett ugyanitt. Hiába, igen jelentős a leszorítóerő és a széles gumik hatása. Egyedül a féktárcsák sínylik meg a négykerekű járgány 846 kilogramm tömegét.

Nem kétséges, hogy még a motorversenyekhez szokott nézőknek is újra meg kell tanulniuk követni az eseményeket, amikor az X-Bow repeszt a pályán. Amilyen szögesen eltérő ugyanis a két KTM felépítése – az egyik keskeny és magas, a másik lapos és széles –, legalább annyira különböző a sebességgörbéjük, amikor gyors kört teljesítenek. Az RC8-é nagyobb kilengéseket mutat, mint a roadsteré, és időben is el van csúszva ahhoz képest. Márpedig ez azt jelenti, hogy ahol az egyik jármű gyors, ott a másik lassú és fordítva.

Kép

Az 1,3 kg/LE teljesítménysúlyú RC8 lazán legyorsulja a 240 lóerős sportkocsit, és a célegyenesben elért 213 km/óra sebessége 30-cal haladja meg amazét. Ugyanakkor pár méterrel odébb 132 km/órával veszi a Nordkurvét az X-Bow, míg a sportmotor „csak” 109-cel tudja teljesíteni az ívet. Hasonló a helyzet, ha más-már mértékben is, az összes többi kanyar előtt és közben. Valamennyi közül az említett Nordkurvében csökken le legjobban az RC8 sebessége.

Aminek nem pusztán technikai magyarázata van. A pálya ezen pontján fontos szerephez jut a pszichológiai tényező is, amit nyilván figyelembe kell venni egy a szokásostól eltérő motorkerékpár/autó összehasonlító teszten. Előző nap este autóverseny előtti edzés színhelye volt az aréna, és olajos lett az aszfalt az egyik kocsi motorhibája miatt. Emiatt csak Karsten Schwers tesztpilóta kiváló reflexein és a szerencsén múlott az első gyors körben, hogy nem csúszott ki a pályáról az RC8. A gondnokság természetesen azonnal eltakarította a nyomokat, de azért maradt annyi olajfilm a kanyar kijáratánál, hogy a következő körökben óvatosabban hajtson Schwers.
Az autót irányító Horst von Saurmának (a sport auto magazin főszerkesztője) nyilván kevesebb fejtörést okozott a dolog, hiszen négy keréken sokkal bátrabban lehet csúsztatni és farolni, mint kettőn, főleg olyan pályán, ahol erre van hely. Ráadásul az autóknál sokkal szélesebb a határmezsgye farolás és kicsúszás között, és utóbbi nem olyan fájdalmas élmény, mint a motoroknál.

Kép

A Südkurve bejáratánál végképp egyértelművé vált, milyen jó tőkét lehet kovácsolni a pszichológiai előnyből és a remek tapadásból. Itt nem kell fékezni, rövid gázelvétel is elégséges a szükséges mértékű lassuláshoz. Az X-Bow tapasztalt pilótája eleve sodródva hajtott bele a kanyarba a sportkocsival. Így hosszabb ideig tudta nyomni a gázt, és hamarabb megkezdhette a kigyorsítást, mint a motoros. Utóbbinak szükségszerűen csökkentenie kellett a sebességét a kanyar holtpontján ahhoz, hogy megfelelő pozícióba állítsa a motort a kanyart követő egyenes szakaszon való gyorsításhoz.

Kép

A két pilóta közül egyik sem gondolt ezekre az apró vezetéstechnikai finomságokra, amikor később járművet cserélt, mindazonáltal nagy tisztelettel közelített a számára ismeretlenhez. Sauma, aki korábban a MOTORRAD szerkesztőjeként is dolgozott, és szabadidejében előszeretettel használja Honda Fireblade-jét, tempós kört motorozott ugyan, de szemmel láthatóan idegen volt tőle a motorra szerelt modern, széles hátsó abroncs viselkedése. Karsten Schwerst pedig, akinek korábban semmilyen tapasztalata nem volt formaautókkal vagy az X-Bow-hoz hasonló járművekkel, teljesen lekötötték az újfajta élmények és perspektívák. Már az is különleges élmény volt számára, ahogy bekászálódott a közel 100.000 eurós, remek kidolgozású autó vezetőülésébe, és látta, hogyan dolgoznak az orra előtt az első felfüggesztések. Meglepődve tapasztalta, mennyivel könnyebb elviselni úgy a vad fékezéseket, hogy nem 80, hanem csak 8 centivel ül az ember az aszfalt fölött, és négypontos biztonsági öv rögzíti a testét. És hogy micsoda erők hatnak a fejére olyan helyeken, ahol az RC8 nyergében szinte súlytalannak érzi magát. Egy szóval: teljesen más igénybevételnek van kitéve a pilóta a két KTM mindegyikében.

Egyedül a köridők lettek közel azonosak: az RC8 négy tizedmásodperccel hamarabb teljesítette a pályát.

______________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 11, 12:39 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Kiszállt a Kawasaki a MotoGP-ből!

Forrás: Motorrevü Online

írta: Hegyi András
2009-01-09 11:52:19

Sajnálatos módon igaznak bizonyultak a december 30. óta keringő pletykák. A Kawasaki pénteken hivatalosan bejelentette, hogy kiszáll a MotoGP-ből, amelynek 2002 óta volt tagja! A hivatalos közlemény nem említi a két kawasakis pilóta, John Hopkins és Marco Melandri sorsát. Nem derül ki belőle, hogy valaki átveszi-e a Kawasaki csapatát. Ellenben azt közölte a Kawa, hogy a szuperbike vb-n biztosan ott lesz.

A gyártók szövetségének, az MSMA-nak a szerdai gyűlésén Tokióban ott volt a Kawasaki is és nagyon aktívan részt vett rajta. Emiatt optimista hangulat alakult ki a zöldekkel kapcsolatban, sőt voltak olyan jólinformáltak is, akik szerint biztosan marad a Kawasaki gyári csapata a MotoGP-ben. Nagyon nem lett igazuk! A Kawasaki ugyanis a jelenlegi gazdasági helyzetre hivatkozva bejelentette, hogy 2009-re felfüggeszti a MotoGP-beli tevékenységét. A Kawasaki a MotoGP-ből való kilépésével körülbelül 4 milliárd jent, azaz 31 millió eurót takarít meg. Ez a bejelentés azonban elég kétértelmű. Ugyan biztos, hogy nem lesz 2009-ben gyári Kawasaki csapat, ám az egyáltalán nem biztos, hogy nem láthatunk többé zöld gépeket. A vb-t szervező Dorna és a spanyol csapattulajdonos, Jorge Aspar Martínez már több mint egy hete tárgyal a Kawasakival arról, hogy Martínez privát csapatként átvegye esetleg a gyári Kawa alakulatot. A legújabb hírek azonban már arról szólnak, hogy a Kawa gyári csapatát az eddigi csapatvezető, a belga Michael Bartholemy fogja átvenni. A megerősítésig azonban ez is csak egy lehetőség marad.

Az azonban biztos, hogy a Kawasaki, a világ egyik legnagyobb ipari vállalata, a története folyamán immár sokadik alkalommal megbukott a királykategóriában, míg a MotoGP a sokadik kudarcát könyvelte el a rövid története alatt. Az Aprilia, az Ilmor, a KTM, a Harris WCM és a Roberts Team után egy újabb gyártó hagyta el a MotoGP-t, amely a szuperbike vb-vel ellentétben sajnos sosem vonzotta igazán a gyártókat és a csapatokat. Jelenleg csak 17 motoros tagja a MotoGP-nek, ahol a szabályok szerint 18 főnek kell indulnia! A Kawasakinak a mostani a 3. kilépése a királykategóriából. A Kawa első korszaka 1970 és 1975 között volt, amely egyben a legsikeresebb is volt. A zöldek a már megszűnt 500-ban 2 nagydíjgyőzelmet, 22 dobogót szereztek, míg az új-zélandi Ginger Molloy 1970-ben vb-második volt a Kawasakival. A Kawasaki második királykategóriabeli korszaka 1980 és 1982 között tartott, amelyben csak kétszer volt érmes, a dél-afrikai Kork Ballington 1981-ben pedig csak a 8. helyen zárt. A Kawa 2002-ben, 20 év után nagy reményekkel tért vissza az új MotoGP-be. De a sikerek elmaradtak! A Kawa egyszer sem győzött és csak négyszer állhatott dobogóra. A legjobb összetettbeli eredményt a japán Shinya Nakano hozta, aki 2004-ben és 2005-ben a 10. helyen végzett.

________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 22, 0:10 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Blazusiak, a Kemény Legény

Forrás: Motorrevü ONLINE

Az elmúlt vasárnap elkezdődött a nemzetközi szabadtéri enduro szezon is. A szezonnyitó az egyik legrangosabb extrém enduro viadal, az ötödik alkalommal megrendezett Tough One volt. A nagy-britanniai versenyen igazi sztárparádé volt. A KTM extrém menője, a lengyel Tadeusz Blazusiak nagy fölénnyel nyert. Mindenidők legeredményesebb triálosa, Dougie Lampkin az első extrém enduro viadalán a negyedik lett. Ellenben az extrém endurozás egyik legnagyobb alakjának, a kétszeres világbajnok David Knightnak nem sikerült az első nagy nemzetközi versenye a BMW-n. Knight kuplunghiba miatt kiállt.

A 2 órás Tough One (Kemény Legény) a világ egyik legnehezebb extrém enduro viadala, amelyet a nagy-britanniai Wales-ben rendeznek meg. A Tough One nehézségi foka olyan, mint az olaszországi Hell’s Gate-nek, a romániai Romaniacsnak, az amerikai Last Man Standingnek és az ausztriai Erzberg Rodeonak. Amelyen eddig David Knight verhetetlen volt. Idén ez a sorozat megszakadt, hiszen a második hivatalos BMW versenyét fel kellett adnia – a legsokoldalúbb endurosnak tartott Knight 2004 után hagyta el a KTM-t és a Tough One előtt az első BMW-es versenyét, a Manx Endurot győzelemmel zárta. Knight a G450X nyergében – Knight a múltban kétütemű KTM gépekkel nyerte meg a Tough One-t zsinórban négyszer is - már a 2. körben az élen haladt és 45 másodperces előnyre tett szert. A 3. körben azonban leégett a kuplungja! A 3. körben a négyszeres világbajnok, a szintén brit Paul Edmondson is kiállt. Ő még a rajtnál sérült meg és a hátsérülése miatt idő előtt fel is adta.

Blazusiaknak, Lampkinnak és Tom Sagarnek ellenben nagyon jól sikerült a nagyon megerőltető verseny. A KTM extrém és teremmenője, a 26 éves Taddy Blazusiak csak 2007 óta endurozik – előtte a triál vb egyik menője volt - , azonban ezalatt a rövid idő alatt is már szinte az összes fontos extrém enduro viadalt megnyerte. Kétszer az Erberg Rodeon, egy-egyszer a Last Man Standingen és a Hell’s Gate-en volt a legjobb, míg az elmúlt vasárnap immár a Tough One-on is az első tudott lenni. Blazusiak, aki 2008-ban második volt Knight mögött és aki idén már KTM EXC250-et használ EXC200 helyett, a 4. körben vette át a vezetést és végül hatalmas előnnyel győzött a 11. körös viadalon. Blazusiak 2 perc 39 másodpercet vert a másodikra. Blazusiak a Tough One után rendezett extrém sprintenduro versenyt, a Boulder Dash, azaz Sziklavágta viadalt is megnyerte, ahol a Tough One első hat helyezettje indulhatott.

Lampkin is nagyon elégedett lehet. Lampkin először indult a Tough One-on. A 12-szeres egyéni triál világbajnok egy négyütemű Beta 450RR nyergében a nagyon előkelő 4. helyen zárt az enduro specialisták mögött. Lampkin a Sziklavágtában pedig csak pár tizedmásodperccel maradt el Blazusiaktól és lett második. Lampkin előtt, aki idén valószínűleg befejezi a triál karrierjét, tehát akár egy sikeres exrém enduro pályafutás is állhat még. Hiszen elég Blazusiak példáját megnézni: a lengyel bebizonyította, hogy egy triálos az enduroban is lehet nagyon sikeres.

Az enduro vb-menő, a szintén brit Tom Sagar is sikeresnek mondhatja a szereplését. Sagar Knighthoz hasonlóan elhagyta a KTM-et és átigazolt a Husaberghez. Sagar a 450-es Husabergen első ízben versenyzett és Blazusiak mögött a második helyen zárt. A 23 éves Sagar nem kisebb nevet, mint Wayne Braybrookot (Gas Gas), az egyik legnevesebb extrém endurost szorította le a 3. helyre.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 22, 22:10 
Offline
Titkár
Titkár
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 18:57
Hozzászólások: 3995
Tartózkodási hely: Gyál
A jövő KTM-ei

http://www.onroad.hu/motor/hirek/1443/

_________________
Ha leszáll az est Sir Lancelot, Sir Galahad és én kirontunk a nyúlból...
ESEMÉNYNAPTÁR


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 29, 20:46 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
KTM 950 Super Enduro R Erzberg Limited Edition:
http://www.motorinfo.hu/news_new.php?nid=7939


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 01, 20:18 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Motorozás esőben - Esőtánc

Forrás: Motorrevü ONLINE

Írta: Werner Koch
Lapszám: 2007. május


Nem feltétlenül kell elvennie kedvünket a motorozástól, ha sötét felhők gyülekeznek az égen és kövér esőcseppek áztatják az országutat, hiszen kiélesített érzékekkel és helyes vezetéstechnikával az esőtánc is lehet élvezetes. Persze csak akkor, ha a pilóta és a motor egyaránt megfelel a csúszós út által támasztott követelményeknek.


Ismerjük a helyzetet: közeledik a régóta tervezett nyaralás időpontja, de az időjárásjelző békát mintha odaszegezték volna a befőttesüveg aljára, és Aigner Szilárd is csak vállát vonogatja a légmozgásokat mutató térkép előtt: mindenütt ciklonok, a teljes Európa-térképet kis felhőcskék borítják, csak egy-egy helyen sejlik fel egy kis rés a felhők között. Mit tegyünk? Pakoljuk cuccainkat vízhatlan zsákba és induljunk el – csak nem lesz az olyan rossz!

Kép

És ha mégis, akkor is találhatunk a dologban pozitívumot, hiszen biztosak lehetünk abban, hogy az esőáztatta úton való motorozás a legjobb finommotorikus és koncentrációs tréning is egyben. Azokban a kanyarokban, amelyek száraz úton semmiféle gondot nem jelentenek, esőben sokkal finomabban kell bánnunk a gázzal és a fékkel, különösen figyelmesen kell megválasztanunk a kanyar ívét, és az útfelületre is jobban kell figyelnünk. Esőben nemcsak a kanyar ívének, hanem az útburkolat milyenségének is különösen nagy hatása van a gumik tapadására. A bitumen például ilyenkor szabályos korcsolyapályává válik, éppúgy, mint az útburkolati felfestések vagy a poros útszakaszok. A szennyeződéseket viszont ilyenkor nagyon nehéz észrevenni, ezért ismeretlen útszakaszon esőben amúgy is jobb, ha defenzíven vezetünk.

Kép

Egyértelműen felismerhető viszont a bitumen, ami az aszfalton keresztbe-kasul futó csíkokat vagy egyes régebben épített útszakaszokon akár a teljes útfelületet veszélyesen csúszóssá változtatja. Ha a menetiránnyal nagyjából párhuzamosan futó bitumencsíkok tarkítják az aszfaltot, akkor arra kell figyelnünk, hogy lehetőleg minél tompább szögben keresztezzük azokat, és közben ne gyorsítsunk, és ne is fékezzünk, illetve semmi esetre se döntsük be rajta a motort. Mindez végeredményben oda vezet, hogy kanyargós úton bitumenes aszfalton a vonalvezetés nem az ideális ívek, hanem az elkerülendő bitumencsíkok szerint alakul.

Kép

A bitumenen kívül – legyenek azok bármilyen formájúak – a csatornafedelek is okozhatnak kellemetlen meglepetést, a vastag öntöttvason a gumi nem igazán talál fogást. A nagy felületű bitumennel ellentétben azonban ebben az esetben a csúszós rész egy kis területre korlátozódik. Amikor átmegyünk rajta, esetleg megbicsaklik a kormány vagy megcsúszik a kerék. Pánikra azonban nincs ok, egyszerűen könnyedén ki kell egyensúlyozni a motort, és a kerekek máris újra rátalálnak az ideális ívre.

Nedves időben finom, gördülékeny vezetési stílusra van szükség

Más a helyzet az út teljes szélességében átvezető úgynevezett tehénrácsoknál. Ezeken áthaladva még a bitumennél is óvatosabbnak kell lennünk: a motort hagyjuk semlegesen gurulni, kis gázzal, fékezés és bedöntés nélkül. Ugyanez a teendőnk a hidak csatlakozási helyein elhelyezett, hasonló tulajdonságú acéllemezeknél. A sima felületű acél súrlódási együtthatója nagyjából akkora, mint a csiszolt márványé, azaz gyakorlatilag nulla.

Az útburkolathoz hasonlóan fontos az érem másik oldala, azaz a megfelelő abroncs is. Ezt – az adott útszakasz minőségével ellentétben – mindenki magának választhatja meg.

Nedves időben, átlagos tapadású burkolaton a rosszabb súrlódási együttható miatt jóval kisebb mértékben – kb. 25-30 foknyira – lehet bedönteni a motort, mint száraz úton, és persze a kanyarsebességnek is kisebbnek kell lennie. A menetdinamika nagyjából ugyanolyan, mint száraz időben – azzal a döntő különbséggel, hogy az olyan folyamatokat, mint a gyorsítás, a fékezés, a kanyarodás és a bedöntés, jóval lágyabban, finomabban kell végrehajtanunk.
Aki sarkosan kanyarodik, hirtelen fékez vagy hevesen ad gázt, az a gumik erőátvitelénél az útra olyan nemkívánatos terheléseket idéz elő, amelyek hirtelen igencsak próbára teszik a tapadást. Alacsonyabb sebességfokozatba váltáskor lágyabban engedjük rá a kuplungot, a kanyarokban inkább eggyel magasabb sebességfokozatot válasszunk, hogy kisebb fordulatszámmal lágyan és egyenletesen gyorsíthassunk a kanyarból kifelé.

___________________________________________________________________________________

A vizes felületi tapadás titka

Míg száraz úton a súrlódási együttható (µ) 1,0 és legrosszabb esetben 0,7 között változik, ugyanezen a szakaszon esőben akár 0,3-re is csökkenhet, veszélyes jégpályává változtatva ezzel az aszfaltot. Ennek oka, hogy a gumik tapadása nedves úton elsősorban a mikroérdességtől függ. Ez azt jelenti, hogy a gumi belekapaszkodik az aszfalt apró, csak néhány tized milliméternyi kitüremkedéseibe. A durva szerkezetű (makroérdes) aszfaltfelület elősegíti ezt a kapaszkodást, és ezáltal a tapadást, mivel a víz ezekben a résekben gyűlik össze. A nedves tapadásnál rendkívül fontos az abroncs profilja, mivel barázdái kivezetik a vizet, és az egyes profilblokkok szélein nagy szorítónyomás alakul ki. A gumi csak így tudja áttörni a vízfilmet, és megfelelő kapcsolatot létrehozni az útfelülettel.

Kép

A minél jobb alakzáró kapcsolat eléréséhez olyan gumikeveréket kell használni, amely már alacsony hőmérsékleten is lágy és rugalmas, ami persze az utcai gumiknál azt is jelenti egyben, hogy ezek a keverékek magas hőmérsékleten nagyon rövid idő alatt elkopnak. Az új, szilikatartalmú keverékeknek köszönhetően viszont sok gumigyártónak sikerült a jó menetteljesítményt és a rendkívül jó száraz felületi tapadást meglepően jó nedves felületi tulajdonságokkal társítania. A szilika (szilícium-dioxid) ugyanis jobb kapcsolatot alakít ki a vízfelülettel, mint más töltőanyagok.

Kép

Bár a makroérdes aszfalt kitüremkedései között megáll a víz, a megfelelő kapaszkodásról és tapadásról mégis a mikroérdes csúcsok gondoskodnak, amelyek a vízrétegen keresztül belefúródnak a gumiba, és így „száraz” kapcsolatot teremtenek vele

Kép

Magas vízszintnél az első kerék előtt feltorlódik a víz, és ez a gumi és az útfelület közé került ékként viselkedik. Ha a víz nyomása nagyobb, mint amekkora erővel a gumi az aszfaltra nyomódik, létrejön az aquaplaning jelenség

Kép

A motorkerékpár az abroncs kisebb felfekvő felülete miatt egyértelműen jobb helyzetben van, mint az autó szélesebb abroncsai (balra)
, ezenkívül a legömbölyített kontúr is előnyösebb. A kerék előtt feltorlódott vizet ugyanis főként oldalirányban nyomja ki
, és így utat vág az abroncsnak a vízben, míg az autógumi nagyobb felülete széles vízfrontot alakít ki, közvetlenül menetirányban.

Az aquaplaning motorkerékpárok esetében csak gyors tempónál és mélyebb víznél jelent problémát. Ilyenkor az első kerék előtt feltorlódik a víz, amely szinte beékelődik a gumi felfekvő felülete és az útfelület közé. Az, hogy ez a jelenség a motornál jóval később következik be, mint az autóknál, annak köszönhető, hogy a motorkerékpár gumijának felfekvő felülete jóval kisebb, ezenkívül a kontúrja is gömbölyűbb. Emiatt az érintkező felület is legömbölyített, ezért a vizet főképp oldalirányban nyomja ki, míg a széles autóabroncsok maguk előtt tolják ezt a víz-éket. Ennek ellenére motorral legfeljebb 100 km/h-s sebességgel menjünk esőben, mivel a teherautók vájta nyomokban mélyebb lehet a víz.

___________________________________________________________________________________

A durván vezető pilótákhoz hasonlóan veszélyeztetettek azok, akik görcsösen, félve szorítják a kormányt. Ezért amikor száraz útról vizesre érünk, hagyjunk időt magunknak az akklimatizálódásra. Aki gyakorlatlanságából kifolyólag vagy egyszerűen csak a vizes úttól való félelmében sietősen a csoport után igyekszik, annak nemcsak hogy nem lesz élvezetes a motorozás, de esetleg még az irányítás is kicsúszik a kezéből. Hogy mi segít? A célzott edzések egy üres parkolóban vagy tréningpályán. Teljes erőből való fékezés 50 km/h-ról, először a hátsó, majd az első fékkel, egy felrajzolt szűk íven belül körözve lassan és óvatosan egyre fokozni a bedöntést. Igen fontos a megfelelő ruházat, különösen ügyeljünk arra, hogy a kesztyű ne gátolja a kormányzást, a fékezést és a gázadást, mint ahogy az elsősorban a túl vastag, esetlen kesztyűk esetében szokott előfordulni

Kép
A döntő a helyes fékezés és a gondos ívválasztás

Ha az országúton nincsenek alattomos korcsolyapályák, akkor esőben még fontosabb a helyes ív megválasztása, mint száraz, tapadós burkolaton. A helyesen és helytelenül megválasztott ívet ábrázoló ábra megmutatja, hogy egy túlságosan korán bekövetkező érintési pont esetén a pilótának igencsak igyekeznie kell, hogy a kanyar kijáratánál még a saját sávjában tudja tartani a motort. Míg száraz burkolaton az ilyen hibát korrigálhatjuk azzal, ha erősebben bedöntjük a motort, nedves úton a jóval kisebb tapadási tartalék miatt sokkal kevesebb mozgástér marad a pilótának. Egyrészt az első kerék a még szűkebb ív és a nagyobb dőlésszög miatt gyorsabban eléri tapadásának határát, másrészt pedig attól függetlenül, hogy jobb- vagy balkanyarról van szó, az útnak pontosan azon a részén haladunk, amelyet az autók gyakran teljesen simára csiszoltak. Az aszfalthoz kevert adalékanyagok – kőgranulátum, sóder vagy kavics – természetétől függően a tapadáshoz szükséges hegyes kitüremkedések felülete legömbölyödik, emiatt a gumi kevésbé tud belekapaszkodni, illetve csökken az abroncsnak a filmszerű vízréteg áttöréséhez szükséges szorítónyomása.

Ezzel elérkeztünk az esőben való fékezés témájához. Ahogy azt márciusi számunkban leírtuk, a fékezés folyamatát az első kerék tapadásának megőrzése érdekében a féknyomás folyamatos emelkedésével érhetjük el, a jelszó: dinamikus kerékterhelés. Ezt mindenekelőtt vizes úton kell számításba vennünk, ami a gyakorlatban azt jelenti: erős fékezéseknél a féknyomást elöl egy szűk másodpercen belül az egyéni maximumunkra kell növelnünk, emellett mindenképpen hátul is fékezni kell.

Tapadós aszfalton így akár 8 m/s2-es lassulást is elérhetünk, ez 100 km/h-s sebességről 48 méternyi fékutat jelent. Így a fékút csak 8 méterrel hosszabb, mint száraz úton. Viszonylag nagy a veszélye azonban annak, hogy az első kerék blokkol. Ilyenkor villámgyorsan oldani kell egy pillanatra a féket, majd újra behúzni. Jó megoldás persze egy hatékony ABS, amellyel esőben vagy csúszós burkolaton elképesztő lassulási értékeket érhetünk el, ami ABS nélkül még a rutinos tesztpilótáknak sem sikerül. A kanyarok előtti fékezésnél a fékezési folyamatnak lehetőség szerint a kanyarodás megkezdése előtt le kell zárulnia, hogy az első kerék biztosan az íven maradjon. Ha túl nagy sebességgel megyünk, akkor a többletsebességet igyekezzünk mindkét fék használata mellett a motorfék lassító hatásával is kiegészíteni.

Kép

Ha nagy sebességről való erős fékezéskor az első kerék blokkol, akkor igen nagy esélyünk van az esésre, mivel az álló keréknek a vastag vízréteg miatt igen hosszú időre van szüksége ahhoz, hogy a fék kiengedése után a kerék újra elérje eredeti fordulatszámát.

Sokat emlegetett dolog az aquaplaning. Vajon a motorosok számára is problémát jelent ez az autósoktól ismert fogalom? Igen, még ha jóval gyengébb formában is és csak nagyon gyors tempó és mélyebb víz esetén. Ennek persze nem kellene arra ösztökélnie a motorosokat, hogy eltekintsenek az esőben alapvetően szükséges defenzív vezetési módtól. A vakmerőség ugyanis esőben ritkán hasznos.

___________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03, 10:15 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
Teszt: KTM RC8 - osztrák ékkő


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 06, 11:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2007 jún. 27, 14:12
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Kecskemét
2010-ben jön a zéró emissziós KTM

_________________
Sherco 5.1 i


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 06, 18:06 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
KTM TNT pályanapok


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 06, 21:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 19, 9:00
Hozzászólások: 651
Tartózkodási hely: Budapest
faki írta:


nem rossz, főleg a 2 napos megéri
az 1 napos drágás kissé, egy sima pannoniaringi napnak a duplája...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 06, 21:57 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 9:39
Hozzászólások: 1545
Tartózkodási hely: Baranya - Pécs
Olvasd el egy kicsit pontosabban :m25
"A részvételi díj 130 és 170 Euro/nap között változik."

Mcemru írta:
faki írta:


nem rossz, főleg a 2 napos megéri
az 1 napos drágás kissé, egy sima pannoniaringi napnak a duplája...

_________________
Kép
Motoron öt perc alatt többet élsz, mint néhány ember egész életében!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 06, 22:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 19, 9:00
Hozzászólások: 651
Tartózkodási hely: Budapest
meg is neztem, de sajnos a 130 euro/nap van pringen csak
az ugy azert nem annyira jutanyos ar ... bar lehet oktatoval, tobbet is lehet menni mint sima pringes napon, lehet éri...

_________________
'07 KTM 450 SMR, '99 Suzuki Street Magic, '96 Kawasaki ZXR400


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 11, 8:42 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
Műszerpanelre a guminyomással


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 11:26 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 15, 16:49
Hozzászólások: 2743
Tartózkodási hely: Nagykáta
Használtmotor teszt: KTM Sx450-f 2008


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Talpon maradni
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 11:31 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Talpon maradni

Forrás: Totalbike ONLINE - Zirig Árpád

2009. február 14., szombat 0:00

Hiába gyors és erős a motorunk, ha többet repül, mint gurul. Márpedig mereven felszerelt kerekek esetében ez történne. Ennek kiküszöbölésére való a rugózás, ami egyrészt kényelmi szerepet tölt be, másrészt megadja azt a stabilitást, ami a biztonságos közlekedéshez szükséges.

Kép
A pontos illesztés miatt a szennyeződést tartalmazó olaj mindent tönkretehet

A motor viselkedését nagyban meghatározza az első kerék felfüggesztése. Manapság a teleszkópvillák a legelterjedtebbek. Kialakításuk alapján két csoportja osztjuk őket, habár a hagyományos és a fejreállított villák működésükben kevéssé térnek el egymástól.

A villa egyformán fontos alkatrésze a villaszár, a rugó és a csillapítás, utóbbit a teleszkópdugattyút fedő korongok furatai befolyásolják. Ez a szelepelés, amelyet a lemezkorongokkal módosíthatunk: minél vastagabbak ezek, annál feszesebb a futómű. A folyamat egyformán zajlik a klasszikus és a fejreállított villáknál is, ám a két típus határai mégsem ugyanott vannak.

A legnagyobb eltérés maga a tömeg. A futóműtechnikában a rugózatlan tömeg számít. A gumiabroncs, a keréktárcsa, a keréktengely és csavarjai, valamint a fékberendezés adja ki a számot: minél kisebb a nem rugózó kilók száma, annál kezesebb a motorkerékpár.

A fejreállított villáknál a könnyebb és vékonyabb szár van alul, így csökken a nem rugózó tömeg. Azzal, hogy a vastagabbik szár helyet cserélt a vékony belső csővel, a merevség is megnövekedett, hisz a hagyományos rendszerek hosszú, karcsú csöve helyett egy nagy vastag cső van a villakiflibe fogva: nincs nyaklás, nincs csavarodás. Divat, hogy a szárvastagság növekszik, ezzel a látszat ellenére tömeget spórolnak; vékonyabb falú anyaggal dolgozhatnak, de a merevség azonos marad.

Kép
A villa szelepelésén múlik a csillapítás. Ennek mértékét a furatolt dugattyúra szorított lemezek vastagsága és száma határozza meg.

A teleszkóp belsejét kitöltő gáz és olaj szomszédsága sem mellékes: megkülönböztetünk nyílt- és zárttartályos típusokat. Az Open Cartridge és a Closed Cartidge különbsége, hogy az egyikben a gáz és a hidraulikus folyadék közös térben van, míg a másiknál külön rendszert képez. Ha közös térben van a két anyag, erős igénybevételnél felhabosodhat az olaj, így változhatnak a futómű tulajdonságai.

Kép
Szinte minden modern motoron beállíthatjuk a villa viselkedését meghatározó húzó- és nyomófokozati csillapítást. Óvatosan a csavargatással: a rosszul belőtt futómű elronthatja motoros élményeinket

Egyre elterjedtebbek az egyéni igények alapján állítható teleszkópok. A befelé történő csillapítómozgást nyomófokozatinak, a kirugózást húzófokozatinak nevezi a szakterminológia. Ezek a szárak végén szabályozhatók – márkától, modelltől függően alul vagy felül. Ezzel a lehetőséggel élve testsúlyunkhoz, vezetési stílusunkhoz és az útviszonyokhoz hangolhatjuk a futóművet.

Mivel a blokk mellett az első villa a második legérzékenyebb alkatrész, nem árt, ha rendszeresen karbantartjuk. A legegyszerűbb, amit tehetünk, a tisztítás. A sarat, a port és a bogarakat minden motorozás után töröljük le alaposan, ezek a szimmering alá jutva nagyban hozzájárulnak annak tönkretételéhez és a villa csúszószárának kopásához is.

Kép

Mi van a villában?

1. rugóelőfeszítés-állító
2. rugó
3. külső villaszár
4. csúszópersely
5. belső henger
6. szimmering
7. biztosító gyűrű
8. porvédő sapka
9. csillapító dugattyú
10. csillapító henger
11. becsúszószár
12. szárvédő
13. alsó villapapucs

Motortípustól függően érdemes meggondolni gumiharmonika vagy villamandzsetta felszerelését, sok pucolástól kímél meg bennünket ez a két alkatrész. A csillapító olaj cseréje is időről időre szükséges – ha nem vagyunk megelégedve a futóművel, szakemberrel való konzultálás után akár más viszkozitásértékkel is próbálkozhatunk, mint az előírt gyári érték.

Kép
A gyári, lineáris tekercselésű rugók helyett egyre többen választanak progresszívat. Az elsietett csere nem biztos, hogy a legjobb megoldást hozza

A gyári rendszerekben sajnos nem ritka több kilós terhelésiérték-eltérés a jobb és bal szár között. Amit ilyenkor tehetünk, a rugócsere. Progresszív tekercselésűre váltva az eredeti lineárist megváltozik a viselkedés. Igényeseknek érdemes a futóművel kezdeni a tuningot: a minőségi rugó, a jobb hidraulikus olaj és annak megváltoztatott szintje egy új dimenziót nyithat – persze ésszel kell módosítani, találomra nem lehet eltalálni a szükséges mértékét a változtatásnak.

Kép
A porvédő gyűrű és a szimmering késői cseréje visszafordíthatatlanul károsíthatja a teleszkópokat

Mivel a futómű egy tipikus „finom cucc”, a szerelőválasztást kétszer is meg kell gondolni; itt tizedmilliméterekről van szó, és bármilyen kevésnek tűnik ez, a valóságban nagyon sokat számít. A szakértelem, a célszerszámok és a tisztaság elengedhetetlen a villaszerelésnél. Itt szó szerint kell venni, hogy nem kerülhet homokszem a rendszerbe.

Kép
A futóművek gondozása egyszerű, de szétszedésük célszerszámot igényel. A beállításhoz viszont tapasztalat, csavarhúzó vagy imbuszkulcs kell

Higgyék el: a jó magyar szokás ellenére nem érdemes a balesetes szárakat javíttatni. A szimmeringet mohón zabálja fel az egyengetett rúd, a kenés, a csillapítás már sosem lesz a régi. A hibák nagy sebességnél jönnek majd elő: nem másodperceket veszthetünk, hanem éveket.

______________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Xenon motorra - Kék fény
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 12:39 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Xenon motorra - Kék fény

Forrás: Motorrevü ONLINE - Somorjai István

2009-02-12

Az ember legfontosabb érzékszerve a szeme. Ha nem lát, fizikális képességeink gyakorlatilag töredékét tudja csak kihasználni. De ez fordítva is igaz, vagyis minél többet lát, annál bátrabban, pontosabban, gyorsabb tesz bármit, például motorozik a sötétben.

Kép

Kép
Xenonhatású izzókat minden szabványos H és HB foglalatú izzó helyére be lehet szerelni. A valódi xenonhoz még egy trafó is szükséges, amelyet motorkerékpárhoz készült szetteknél kifejezetten vékonyra tervezik

Az új autók egy részében már gyárilag van Xenon világítás, de a régebbieket is fel lehet szerelni utólag ilyen rendszerekkel. Az eredmény ismerős: pocsolyákat felszárító, erős, kékes árnyalatú fény, nappali világosság éjszaka, kisautósokat megrémisztő vizuális hatás nappal. Persze mindebből a lényeg az, hogy jobban lásson a vezető, és könnyebben észrevegyék a többiek, a többi csak mellékhatás. Míg az erősebb világítás éjszakai áldásos hatásai mindenki számára, addig a könnyebb észlelhetőség nekünk motorosoknak fontos különösen. Ezért veszünk fel feltűnő ruhákat, sisakot, ezért „heréljük ki” a kipufogót (illegális módon), és ezért jó tuningolni a világítást is.

________________________________________________________________________________________

Kép
Klucsik Tamás Xenon specialista
Pardi Motorsport

„Motorkerékpárokba speciális Xenon szetteket szerelek, mivel nagyon kevés a hely. A trafót elrejtem az idomok alá, maga az izzó pedig a gyári helyére kerül be egy adapter segítségével, így például, ha vizsgára megy a motor, vissza lehet tenni a halogént. Annak, aki jobban szeretne látni, 4300-6000 K színhőmérsékletűt szoktam ajánlani, ezeknek a fényereje 3-4-szer erősebb, mint a hagyományos izzóké. Aki főleg városban használja a motorját, annak ennél hidegebb, például a 8000-es izzót ajánlom, azt könnyebben észreveszik az autósok, igaz kevésbé erős a fénye és vizes úton kissé elnyelődik. Az ennél magasabb színhőmérsékletűnek nem sok értelme van, az emberi szem már nem látja erősebbnek. ”
________________________________________________________________________________________

Bár a motorkerékpárok technikailag magas szintet képviselnek, a Xenon világítás mégsem olyan elterjedt azoknál, mint az autóknál. A gyártók közül egyedül a BMW kínál egyes modelljeihez (K 1200 GT, K 1200 LT) extraként ívfényes fényszórót, a többi márkánál ez a kiegészítő egy az egyben hiányzik. Mi lehet ennek az oka? A válasz a motorkerékpárok sajátos viselkedésében, és a Xenon rendszerek felépítésében rejlik. Egyrészről az ilyenfajta fényszórókhoz automatikus magasságállító mechanizmust ír elő a törvény, ami megakadályozza a szembejövők elvakítását, amikor a jármű gázadás vagy úthibák miatt hátrabillen. Motoroknál ez nem igazán működik, hiszen a rövid tengelytáv, a gyorsulásnál és a fékezésnél jelentkező súlypontváltozás miatt sokkal nagyobb mértékben változik a fényszóró állása, ezt egy kis elektromotor csak nehezen, vagy egyáltalán nem képes lekövetni. Ehhez jön még, hogy éjjel Xenon fénynél sokkal nagyobb a kontraszt sötét és világos között, ezért amikor erős fékezésnél jelentősen megrövidül a fénycsóva, szinte semmit sem lehetne látni előre. A BMW Telelever rendszere némiképp kiküszöböli a bólintást, de a németek még így is csak a legnagyobb túramotorokhoz kínálnak Xenont. A törvény által kötelezően előírt fényszórómosó és elektromotor, illetve a nagyfeszültség előállításához szükséges trafó sok helyet foglalnak, nem mindenhová építhetők be.

________________________________________________________________________________________

Kép
Színhőmérséklet
A látható tartományban kisugárzott fény energiájának hullámhossz szerinti eloszlására jellemző szám a színhőmérséklet. Mértékegysége a Kelvin (K). Az alacsony színhőmérsékletű fénynek több a vörös összetevője (meleg fény), míg a magasnak a kék (hideg fény). Egy normál halogén izzó 3200 K körüli, míg a napfény 5600 K értéket képvisel.

Kép
HID
High Intensity Discharge = Magas Intenzitású Kisülés. Nevét annak köszönheti, hogy az izzóban nincsen izzószál, a fényt két elektróda között keletkező ívfény adja. A burát speciális gázzal töltik meg, melynek legfontosabb összetevője a Xenon gáz. A lámpa indítófeszültsége 23000 V, amit egy külön trafó biztosít, ez kb. egy perc után 80-100 V körülire csökken. Eddigre éri el az izzó teljes fényerejét.
________________________________________________________________________________________

Egyszerűbb megoldás, ha olyan izzót szerelünk be, ami hagyományos módon, izzószállal működik, de a gyári halogénnél nagyobb fényerővel világít. Ezek a speciális fényforrások Xenon és Kripton gáz keverékével töltöttek, fényerejük körülbelül másfélszerese a normál izzókénál. De vigyázat, hamisítják! A kereskedelemben kapható, olcsó, jellemzően kínai utánzatokat nehéz kiszűrni, hiszen kékre festett burájuk megtévesztésig hasonlít a profi Xenon töltetű izzók UV szűrős bevonatára. A csalódás akkor éri a motorost, amikor a feltuningolt lámpa nem világít jobban, sőt gyakran kevésbé, mint az eredeti. Ilyen izzót csak megbízható forrásból érdemes vásárolni, lehetőleg olyan helyről, ahol még garanciát (3 hónap) is vállalnak rá.
________________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Mission One
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 12:47 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Mission One

Forrás: Motorrevü ONLINE - Szabó Zoltán (Fotó: Mission Motorcycle)

2009-02-10

Az elektromos motorkerékpárok fejlesztése régóta napirenden van, és mostanra eljutottunk a ténylegesen használható példányokhoz. 2007-ben a lengyel Vetrix Milánóban mutatta be elektromos superbike-jának prototípusát, amire elkészült az amerikaiak válasza: a Misson One.

Kép

Első ránézésre akár lehetne egy olasz szupersport motor is, hiszen ami legelőször szembetűnik, az a minőségi alkatrész-felhasználás. De az idomok alatt egy elektromos motor található, ráadásul nem is a gyengébb kivitelből, 135 Nm-t teljesít 6500-as fordulaton, amely akár 240 km/h elérését is lehetővé teszi. Ehhez a fordulatszámhoz vízhűtéssel látták el a szerkezetet. A vezetőnek a váltással sem kell bajlódni, a motor egy sebesség fokozattal rendelkezik.

Kép

Ahhoz, hogy ezt a sebességet biztonságosan tudja teljesíteni a motor és pilótája, előre és hátra is Öhlins futómű elemeket szerelt gyár, amelyek teljesen állíthatóak. És itt nincs vége az olasz alkatrészek sorának. Elöl a 320 mm-es féktárcsába négydugattyús, radiálisan rögzített féknyereg harap, hátul 220 mm-es tárcsához egydugattyús féket szerelnek Mission Motorcycle-nél. Az összképet Marchessini kovácsolt könnyűfém kerekek teszik teljessé.

Kép

A lítium ion akkumulátor, 2 óra alatt újra feltölthető, ráadásul a fékezéskor a hátsó kerék is tölti. A motorkerékpár hatótávolsága kb. 240 km.

Kép

Az első darabok várhatóan 2010-ben találnak gazdára, áruk 15,5 millió forintnak megfelelő dollár.

_________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Talpon maradni
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 14:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 19, 9:00
Hozzászólások: 651
Tartózkodási hely: Budapest
pancel írta:
Talpon maradni

Forrás: Totalbike ONLINE - Zirig Árpád


pancel


azert ebbol a cikkbol a futomuvekkel kapcsolatosan nem sokat tudhattunk volna meg, megszoktuk sajna az uj gardatol a szinvonalat :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Savanyú osztrák narancs
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 16:22 
Offline
Klubtag
Klubtag
Avatar

Csatlakozott: 2008 júl. 25, 1:10
Hozzászólások: 2518
Tartózkodási hely: Bugyi
Savanyú osztrák narancs

Forrás: Onroad.hu

A KTM napokban kiadott pénzügyi riportjához kapcsolódik egy szomorú hír: az osztrákokat is elérte a pénzügyi válság.

Bár a mattighofeniek lépése csak egy újabb a sorban, a 300 fős leépítés komolynak nevezhető. A gyártáshoz közvetlenül kötődő munkahelyek közül 150 kerül megszüntetésre, és a cég értékesítési vonalán is ugyanennyi embertől vesznek szomorú búcsút az osztrákok. A válság kapcsán további intézkedésként a termelés 25 százalékos csökkentése és további alkalmazottak részmunkaidős foglalkoztatása van tervbe véve.

A cég vezetője, Stefan Pierer azonban egy jó hírrel is szolgált. Most már hivatalos, hogy a közelmúltban bemutatott elektromos crossmotor prototípusa, a KTM Zero gyártásba kerül 2010-re. Ezzel a KTM lehet az első nagynevű motorgyártó, aki elektromos motorokat értékesít.

Üdv,

pancel

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mission One
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 19:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2006 dec. 29, 12:55
Hozzászólások: 500
pancel írta:
Mission One

Forrás: Motorrevü ONLINE - Szabó Zoltán (Fotó: Mission Motorcycle)

2009-02-10

Az elektromos motorkerékpárok fejlesztése régóta napirenden van, és mostanra eljutottunk a ténylegesen használható példányokhoz. 2007-ben a lengyel Vetrix Milánóban mutatta be elektromos superbike-jának prototípusát, amire elkészült az amerikaiak válasza: a Misson One.

Kép

Első ránézésre akár lehetne egy olasz szupersport motor is, hiszen ami legelőször szembetűnik, az a minőségi alkatrész-felhasználás. De az idomok alatt egy elektromos motor található, ráadásul nem is a gyengébb kivitelből, 135 Nm-t teljesít 6500-as fordulaton, amely akár 240 km/h elérését is lehetővé teszi. Ehhez a fordulatszámhoz vízhűtéssel látták el a szerkezetet. A vezetőnek a váltással sem kell bajlódni, a motor egy sebesség fokozattal rendelkezik.

Kép

Ahhoz, hogy ezt a sebességet biztonságosan tudja teljesíteni a motor és pilótája, előre és hátra is Öhlins futómű elemeket szerelt gyár, amelyek teljesen állíthatóak. És itt nincs vége az olasz alkatrészek sorának. Elöl a 320 mm-es féktárcsába négydugattyús, radiálisan rögzített féknyereg harap, hátul 220 mm-es tárcsához egydugattyús féket szerelnek Mission Motorcycle-nél. Az összképet Marchessini kovácsolt könnyűfém kerekek teszik teljessé.

Kép

A lítium ion akkumulátor, 2 óra alatt újra feltölthető, ráadásul a fékezéskor a hátsó kerék is tölti. A motorkerékpár hatótávolsága kb. 240 km.

Kép

Az első darabok várhatóan 2010-ben találnak gazdára, áruk 15,5 millió forintnak megfelelő dollár.

_________________________________________________________________________________

Üdv,

pancel


Hááát nehéz lesz megszokni a hang nélküli motort! Remélem kárpótol valami mással a hanghatásért cserébe! És vajon mit szólnak ehhez akrapovicék?

_________________
KTM 950 ADV


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mission One
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 14, 19:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2007 okt. 29, 20:38
Hozzászólások: 844
Tartózkodási hely: Budapest
Idézet:
Hááát nehéz lesz megszokni a hang nélküli motort! Remélem kárpótol valami mással a hanghatásért cserébe! És vajon mit szólnak ehhez akrapovicék?

Semmit mert ez minimum 40 év mire hétköznapi dolog lesz ebből .. pénzüket meg befektetik majd akkumulátor gyártásba:)

_________________
SXC 625


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mission One
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 15, 0:04 
Offline
Alapító tag
Alapító tag
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 19:38
Hozzászólások: 4915
Tartózkodási hely: Csepel City
bouvard írta:
Idézet:
Hááát nehéz lesz megszokni a hang nélküli motort! Remélem kárpótol valami mással a hanghatásért cserébe! És vajon mit szólnak ehhez akrapovicék?

Semmit mert ez minimum 40 év mire hétköznapi dolog lesz ebből .. pénzüket meg befektetik majd akkumulátor gyártásba:)


Ja, majd tuningakksikat lehet venni beléjük csilliókért :pokeas:

_________________
Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar oldalak
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 23, 20:30 
Offline
Titkár
Titkár
Avatar

Csatlakozott: 2006 márc. 12, 18:57
Hozzászólások: 3995
Tartózkodási hely: Gyál
A KTM megelőzte a Forma 1-et

_________________
Ha leszáll az est Sir Lancelot, Sir Galahad és én kirontunk a nyúlból...
ESEMÉNYNAPTÁR


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 451 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség