KTM Klub

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

Alapszabály

E-mail Nyomtatás

&

ALAPSZABÁLY

egyesület létrehozásáról

Az Alakuló gyûlésen megjelentek elhatározták, hogy sportegyesületet (a továbbiakban: Egyesület) alapítanak az alábbi feltételekkel:

I. Az egyesület neve és székhelye

Az Egyesület neve: KTM Klub Magyarország Motorsport Egyesület

Az Egyesület rövid neve: KTM Klub

Az Egyesület székhelye: 9700 Szombathely, ..............

II. Az Egyesület célja

Az Egyesület célja részvétel a magyar motorsportban, valamint a magyar motorkerékpáros-kultúra javítása. Az Egyesület kiemelt jelentõséggel szolgálja a közúti és sportbiztonság javítását. Az Egyesület munkáján keresztül törekszik a KTM motorkerékpár-márka bemutatására és népszerûsítésére, a márka hívei és használói számára tájékoztató és érdekvédelmi tevékenységet folytat.

Az Egyesület közremûködik a Magyarországon mûködõ egyéb motorsport- és motoros-érdekképviseleti szervezetekkel.

Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt, illetve azoktól támogatást nem kap.

III. Az Egyesület tagjai

1. Az Egyesület tagja lehet

- minden 18. életévét betöltött, illetve 18 év alatti írásos szülõi vagy gondviselõi beleegyezéssel rendelkezõ, büntetlen elõéletû magyar, valamint Magyarországon letelepedett, illetve magyarországi tartózkodási engedéllyel rendelkezõ nem magyar állampolgár;

- minden jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkezõ, hivatalosan mûködõ szervezet,

aki az Egyesület Alapszabályát elfogadja, célkitûzéseivel azonosul.

Az Egyesületi tagság formái:

- rendes tag aki az Egyesület mûködésében személyesen részt vesz, szavazati joggal rendelkezik (tisztségviselõt választhat) és tisztségre választható;

- pártoló tag aki az Egyesület mûködésében személyesen nem kíván részt venni, szavazati joggal nem rendelkezik és tisztségre nem választható, de az Egyesületet anyagilag és/vagy erkölcsileg támogatja;

- tiszteletbeli tag aki az Egyesület mûködésében személyesen nem kíván részt venni, szavazati joggal nem rendelkezik és tisztségre nem választható, de az Egyesületet anyagilag, eszmeileg, erkölcsileg támogatja. Tiszteletbeli tag csak természetes személy lehet.

Amennyiben a jelen Alapszabály másként nem rendelkezik, az egyes tagsági formákra azonos szabályok vonatkoznak, így a velük kapcsolatos eljárási feltételek is azonosak.

2. a. Az Egyesületbe belépni szándékozó a tagságba rendes vagy pártoló tagként történõ felvételt belépési kérelem kitöltésével kérheti. A rendes és pártoló tag felvételérõl a belépési kérelem leadását követõen az Elnökség három hónapon belül dönt. A felvételi kérelem elutasítása esetén — az írásbeli értesítés kézhezvételét követõ 15 napon belül — a Közgyûléshez lehet fellebbezni.

gt;

b. Az Egyesületbe tiszteletbeli tagként történõ felvételre az Egyesület bármelyik tagja javaslatot tehet a Közgyûlés számára. A tiszteletbeli tagként történõ felvételnek feltétele, hogy a jelölt a jelölést elfogadja és nyilatkozzon az általa nyújtandó eszmei, erkölcsi támogatásról. A felvételrõl a Közgyûlés dönt. A felvételkor a Közgyûlés döntése alapján az Elnökség a tiszteletbeli taggal megállapodást köt a támogatás nyújtásának részleteirõl.

3. A tagság a tag kilépése, kizárása vagy halála (megszûnése) esetén szûnik meg.

- kilépés: A kilépési szándékot az Elnökséghez kell bejelenteni, az Elnökség a kilépõ tagot a tagok névsorából külön eljárás nélkül törli.

- kizárás: Az Elnökség elhatározhatja annak a tagnak a kizárását, aki vállalt kötelezettségeit nem teljesíti, az Alapszabály rendelkezéseit megsérti vagy egyébként az Egyesület tevékenységével, céljaival ellentétes magatartást tanúsít. Az elnökség bármely rendes tag által másik taggal szemben benyújtott kizárási indítványra köteles 60 napon belül a kizárás kérdésében döntést hozni. A tagot a kilátásba helyezett kizárásról az okok megjelölésével elõzetesen írásban tájékoztatni kell, és lehetõséget kell biztosítani számára véleményének ismertetésére, amire 8 nap áll a rendelkezésére. Az Elnökség a kizáró határozatot csak ezek után hozhatja meg, amely ellen a kizárt tag 15 napon belül a Közgyûléshez — a kizárásra vonatkozó halasztó hatállyal — fellebbezhet. Amennyiben a kizárást a Közgyûlés helyben hagyja, a kizárt tag a kizárás ellen — törvénysértésre hivatkozva — 30 napon belül bírósághoz fordulhat.

Elnökségi taggal szemben kizárási indítvány az elnökségi taggal szembeni visszahívási indítvánnyal együtt is benyújtható. Ebben az esetben a kizárásról a visszahívás kérdésében hozott döntéssel együtt, a visszahívási eljárás szabályai szerint a Közgyûlés dönt.

- elhalálozás: A természetes személy tag halálával, illetve a nem természetes személy tag megszûnésével a tagsági viszony megszûnik. A tagsági viszony megszûnése esetén az érintett tagot az Elnökség törli a tagok listájáról.

IV. A tagok jogai és kötelességei

1. A tagok jogai:

a. A tag javaslatokat, indítványokat tehet, panasszal, felszólalással fordulhat az Elnökséghez.

b. A tag tanácskozási joggal rendelkezik, igényelheti az Egyesület szolgáltatásait, szakmai segítségét.

c. Az Egyesületet a tagok munkájukkal, juttatásokkal és felajánlásokkal segíthetik.

2. A tagok kötelességei:

- A tag megtartja az Alapszabály rendelkezéseit.

- A tag tagsági formájától függõen részt vesz az Egyesület céljainak megvalósításában.

- A rendes és pártoló tag a tagdíjat megfizeti, a tiszteletbeli tag az általa vállalt támogatást az Egyesületnek nyújtja. A tiszteletbeli tag kötelezettségeit, az általa vállalt támogatást az Egyesület külön megállapodásban, a szolgáltatások (kötelezettségek) és jogok méltányos arányosságára való figyelemmel rögzíti.

V. Az Egyesület vezetõ szervei

a. Közgyûlés

1. A Közgyûlés az Egyesület legfelsõbb szerve, amely az Egyesület tagjainak összességébõl áll és minden, az Egyesületet érintõ kérdésben döntési hatáskörrel rendelkezik. A Közgyûlésen minden tag részt vehet és felszólalhat.

2. Az Közgyûlést az Elnökség hívja össze, évente legalább egy alkalommal. Az éves elsõ, az Elnökség által összehívott közgyûlés az „Éves Rendes Közgyûlés”, amit legkésõbb minden év március 31-ére kell összehívni. A Közgyûlés összehívásakor a meghívókat legalább a Közgyûlés idõpontját 15 nappal megelõzõen postára kell adni.

Az értesítésben meg kell határozni a Közgyûlés helyét, idejét, napirendjét, valamint határozatképtelenség esetén megismételt Közgyûlés idejét. A megismételt Közgyûlés helye meg kell, hogy egyezzen az eredetileg összehívott Közgyûlés helyével.

3. A Közgyûlést a tagok 25%-a is összehívhatja a 2. pontban meghatározott módon.

4. A Közgyûlés akkor határozatképes, ha azon a rendes tagok több, mint 50%-a jelen van.

Amennyiben a Közgyûlés nem határozatképes, a megismételt Közgyûlés az eredetileg meghirdetett napirendi pontokban a megjelent rendes tagok számától függetlenül határozatképesnek tekintendõ, aminek a tényét a közgyûlési meghívóban fel kell tüntetni.

5. A Közgyûlésen a meghívóban nem szereplõ napirendi pontban is döntést lehet hozni, ha a Közgyûlésen minden rendes tag jelen van, és az új napirendi pont megtárgyalásához a Közgyûlés egyhangúlag hozzájárul.

6. A Közgyûlés kizárólagos hatáskörébe az alábbi feladatok tartoznak:

i. az Alapszabály megállapítása és módosítása;

ii. az Egyesület éves költségvetésének elfogadása, döntés az Egyesület esetleges gazdasági tevékenységérõl;

iii. az Egyesület Elnöksége éves beszámolójának elfogadása;

iv. rendelkezés az Egyesület megszûnésérõl, más társadalmi szervezettel való egyesülésérõl;

v. az Elnökség tagjainak megválasztása, visszahívása, mandátumának meghosszabbítása;

A Közgyûlésen minden rendes tagot egy szavazat illet meg.

7. A Közgyûlésen az Elnökség legalább egy tagja köteles megjelenni.

b. Elnökség

1. Az Elnökség jogállása és feladatai:

a. Az Elnökség az Egyesület ügyintézõ és képviseleti szerve, dönthet minden olyan kérdésben, amelyet az Alapszabály nem utal a Közgyûlés kizárólagos hatáskörébe.

b. Az Elnökség az alábbi három tisztséget betöltõ természetes személy tagból áll:

- az Elnök (az Egyesület elnöke) aki levezeti az Elnökség üléseit és a Közgyûlést, irányítja az Elnökség munkáját;

- a Titkár aki koordinálja az Elnökség munkáját, megszervezi az Egyesület operatív mûködésével kapcsolatos rendezvényeket, eseményeket;

- az Alelnök aki az Elnököt távolléte esetén helyettesíti

Az Elnökség tagjainak jelzett feladatköri beosztása kizárólag az Elnökség belsõ munkarendjére vonatkozik, az Egyesület a jelen bekezdés e. pontjában meghatározott képviseletét nem érinti.

c. Az Elnökség tagjait a Közgyûlés a rendes tagok közül választja a következõ Éves Rendes Közgyûlésig tartó idõszakra. Amennyiben valamely elnökségi tag megválasztásától a következõ Éves Rendes Közgyûlés legkésõbbi szabályos idõpontjáig kevesebb, mint három hónap van hátra, a megválasztáskor a Közgyûlés úgy is határozhat, hogy a megválasztott elnökségi tag mandátuma a megválasztást követõ második Éves Rendes Közgyûlésig tart.

d. Az Elnökség gondoskodik a Közgyûlés határozatainak végrehajtásáról, intézkedik az illetékességi körébe tartozó ügyekben, megállapítja az Egyesület ügyrendjét, éves mûködési tervét, megtárgyalja és elfogadásra elõkészíti az Egyesület költségvetését, együttmûködik a hazai és külföldi társaságokkal, egyesületekkel.

e. Az Elnökség tagjai az Egyesületet önállóan képviselik, az Egyesület bankszámlája feletti rendelkezéshez azonban az Elnökség két tagjának együttes aláírására van szükség.

f. Amennyiben az Elnökség tagjai rendes tagságukat elveszítik, elnökségi tagságuk is automatikusan megszûnik.

2. Az Elnökség ülései összehívásának és ülésezésének rendje:

a. Az Elnökség szükség szerint, de évente legalább egyszer ülésezik. Az Elnökséget az Elnök írásban hívja össze. Szabályszerûnek az összehívás akkor minõsül, ha a tervezett napirendet tartalmazó értesítéseket az elnökség tagjainak legalább 15 nappal az ülés idõpontját megelõzõen megküldik.

b. Az Elnökség határozatképes, ha az ülésen tagjainak többsége jelen van.

c. Az Elnökség döntéseit nyílt szavazással, egyszerû szótöbbséggel hozza meg.

3. A Közgyûlés és az Elnökség határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. §. ) vagy élettársa a határozat alapján

- kötelezettség vagy felelõsség alól mentesül, vagy

- bármilyen más elõnyben részesül, illetve a megkötendõ jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minõsül elõnynek az Egyesület cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehetõ nem pénzbeli szolgáltatás, illetve az Egyesület által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, alapszabályának megfelelõ cél szerinti jutatás.

4. Az Elnökség tagjai — amennyiben az Egyesület céljaival ellentétes magatartást tanúsítanak — visszahívhatóak, visszahívásukról a Közgyûlés a megjelent rendes tagok 2/3-os szavazati többségével határoz

A visszahívást az ok megjelölésével az Egyesület rendes tagjai írásban kezdeményezhetik az Elnökségnél. A visszahívás kezdeményezésére azt követõ 30 napon belül van lehetõség, hogy a visszahívásra okot adó tény a kezdeményezõ tudomására jutott, de nem késõbb, mint a jelzett okot követõ egy éven belül.

Amennyiben a visszahívási kezdeményezés az Elnökséghez megérkezését követõ Éves Rendes Közgyûlés legkésõbbi szabályos idõpontjáig több, mint három hónap van hátra, úgy az Elnökség a visszahívási kezdeményezés rendezésére és esetleges új elnökségi tag megválasztására egy hónapon belüli idõpontra rendkívüli Közgyûlést hív össze, ellenkezõ esetben a visszahívás kérdését a következõ Éves Rendes Közgyûlés napirendjére kell felvenni.

A visszahívásról döntõ Közgyûlésen — amennyiben a visszahívási kezdeményezés nem minden elnökségi tagot érint — az érintett elnökségi tagon kívül legalább egy nem érintett elnökségi tagnak is meg kell jelennie.

A Közgyûlésen a visszahívásról szóló szavazás elõtt a visszahívással érintett elnökségi tag(ok) számára lehetõséget kell biztosítani arra, hogy álláspontját elõadja, illetve, ha a Közgyûlésen személyesen, illetve képviselõje útján nem tudott megjelenni, az általa a Közgyûléshez eljuttatott írásbeli álláspontját ismertetni kell. Az érintett elnökségi tag a visszahívási kezdeményezés eldöntése során magát teljes bizonyító erejû magánokiratban meghatalmazott, cselekvõképes magánszemély képviselõje útján képviseltetheti.

A Közgyûlés határozatával a visszahívással érintett elnökségi tag(ok) elnökségi tagi pozícióját azonnali hatállyal megszüntetheti, illetve — amennyibe n a visszahíváshoz szükséges szavazatok nem állnak rendelkezésre — a visszahívási indítványt elveti. Amennyiben a visszahívási indítvánnyal együtt az elnökségi taggal szemben kizárási indítvány is benyújtásra került, úgy a Közgyûlés — a visszahívással azonos módon — az elnökségi tag kizárásáról is határozhat.

A visszahívott, illetve kizárt elnökségi tag a visszahívás, illetve kizárás ellen — törvénysértésre hivatkozva — 30 napon belül bírósághoz fordulhat.

5. Az Elnökség tagjai a Közgyûlés határozata alapján tiszteletdíjban, illetve költségtérítésben részesülhetnek.

VI. Az Egyesület gazdálkodása

1. Az Egyesület bevételét elsõsorban a befizetett tagdíjak képezik.

A rendes és pártoló tagok minden évre, amelyben legalább egy napig az Egyesület tagjai, tagdíjat kötelesek fizetni, amelynek összegét a Közgyûlés határozza meg. A tagdíj összege a rendes és a pártoló tagokra vonatkozóan eltérõ lehet. A tagdíj összegét a Közgyûlés legkorábban a következõ évi tagdíjra kiterjedõ hatállyal módosíthatja.

A tagdíjat a tárgyév március 1. napjáig, illetve a tagsági viszony létrejöttét követõ 30 napon belül kell az Egyesület Titkárának készpénzben vagy az Egyesület bankszámlájára történõ utalással befizetni. Amennyiben a tag a tagdíjfizetéssel késedelembe esik, az Elnökség a késedelembe esõ tagot a befizetés teljesítésére írásban felszólítja. Amennyiben a Tag a felszólítás kézbesítését követõ 8 napon belül a teljes tagdíjat nem fizeti be, az Egyesületbõl kizárható.

2. Az Egyesület bevételét képezhetik még fõleg az Egyesület rendezvényeinek bevételei, pályázati és egyéb támogatások, gazdasági tevékenység eredménye.

3. Az Egyesület gazdasági tevékenységet kizárólag a Közgyûlés hozzájárulásával folytathat. A gazdálkodása során elért eredményét tagjai közt nem osztja fel, azt a céljaiban megfogalmazott tevékenységekre használja fel.

4. Az Egyesület vagyona felhasználásának az elfogadott költségvetés keretein belül történõ felhasználásáról az Elnökség dönt, azért az Elnökség tagjai egyetemlegesen, szigorú elszámolási kötelezettség mellett felelõsek.

VII. Az Egyesület megszûnése

Az Egyesület megszûnik, amennyiben a Közgyûlés kimondja a feloszlást vagy más társadalmi szervezettel való egyesülést, illetve ha a Bíróság feloszlatja vagy a megszûnését megállapítja.

Az Egyesület megszûnése vagy más társadalmi szervezettel való egyesülése esetén a vagyona felett az Elnökség javaslata alapján a Közgyûlés rendelkezik.

Az Egyesület megszûnéséhez vagy más társadalmi szervezettel való egyesüléséhez legalább az összes rendes tag ¾-ének szavazata szükséges.

VIII. Záró rendelkezések

1. Az Egyesület bármely szervének törvénysértõ határozatát bármely tag — a tudomására jutástól számított 30 napon belül — bíróság elõtt megtámadhatja.

2. A jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Polgári törvénykönyv, az Egyesülési jogról szóló törvény, a Sporttörvény és egyéb vonatkozó jogszabályok rendelkezései az irányadóak.

Szombathely, 2007. január 13. (módosítva: 2007. március 24.)